Mēslojums
Gluži tā pat kā cilvēkiem, arī augiem ir jāuzņem vielas, kas nodrošinās augšanu un labklājību. Katram telpaugam ir nepieciešams savādāks komponentu sastāvs un ir tik daudz dažādu mēslojumu no kuriem izvēlēties, bet kā izvēlēties īsto mēslojumu tieši Tavam telpaugam?
Tā vietā, lai norādītu, kuru no mūsu mēslojumiem iegādāties, pastāstīsim kā “iztulkot” jebkura mēslojuma etiķeti.
Pirmkārt, parunāsim par augiem nepieciešamo elementu iedalījumu. Popolārākais iedalījuma veids ir pēc elementu izmēriem - makro - lielāki (0,1-1 mm), un mikro - mazāki (mazāki par 0,1mm) elementi. Makroelementi ir struktūru veidojošie elementi, kas veido auga šūnas. Primārie jeb galvenie makroelementi, kuri augiem ir nepieciešami vislielākajos daudzumos, ir N (slāpeklis), P (fosfors) un K (kālijs). To koncentrāciju attiecība norādīta uz etiķetes. Piemēram, mūsu internetveikalā nopērkamajā POKON mēslojumā telpaugiem NPK norādīts 7-2-7, tātad no kopējā tilpuma (0,5 litri) 3,5 % sastāva ir slāpeklis, 1% fosfors un 3,5% kālijs. Te nu rodas jautājums - kāpēc tieši šo vielu kocentrācijas ir tik svarīgi norādīt un prast atpazīt? N (slāpeklis) ir atbildīgs par auga zaļās biomasas attīstību - lapotni; P (fosfors) atbildīgs par ziediem un augļu nogatavošanos un K (kālijs) par visa auga darbību, nodrošina vielmaiņu auga šūnu līmenī.
Sekundārie makroelementi jeb tie elementi, kuri augiem ir nepieciešami, bet kurus augi nezņem tik lielos daudzumos kā primāros makroelementus, ir Ca (kalcijs), Mg (magnijs) un S (sērs). Šie elementi atbild par dažādām auga attīstībā nepieciešamām funkcijām, Ca (kalcijs) atbild par šūnu formu, šūnu apvalku izturību un sakņu attīstību, Mg (magnijs) ir fotosintēzei nepieciešams elements, lai augs no gaismas varētu izveidot organiskās vielas, kurās uzglabās enerģiju tumšākām dienām, un S (sērs) arī ir iesaistīts fotosintēzē, palīdzot veidot auga daļiņas ar zaļo krāsu - hloroplastus, kuros norit fotosintēze.
Kā jau iepriekš pieminējām, augiem ir arī “mazie” uzturam nepieciešamie elementi, kuri darbojas daudz specifiskākiem mērķiem auga fizioloģijā. Šie elementi ir Bo (bors), Cu (varš), Fe (dzelzis), Mn (mangāns), Mo (molbidēns), Si (silīcijs) un Zn (cinks).
Kam šīs zināšanas noder dzīvē? Katram elementa trūkumam ir savas pazīmes. Ja augs neziskatās veselīgs, kaut gan tam ir nodrošināts pareizs podiņš (ar drenāžu), labas kvalitātes augsne (par kuru pastāstīsim citā bloga ierakstā), pareizs novietojums Jūsu dzīvesvietā (pietiekams apgaismojums), regulāra laistīšana u.t.t., kā arī nav novērojama kāda kukaiņa līdzbūtne vai citreiz pat kāda sēnītes vai bakteriālā infekcija (par kurām arī veltīsim kādu bloga sadaļu), visticamāk augam ir kādas minerālvielas trūkums.
Pirms ķerties pie dažādu komponentu iegādes, atgādināsim, ka augu valstī ir ļoti daudz iespējamie iemesli, kuru dēļ augs vairs neaug tik kupli un veselīgi. Tikai pēc visu pārējo variantu izslēgšanas nepieciešams izvēlēties to īsto mēslojumu.
Mūsu internetveikalā ir pieejami gan mēslojumi, kuru sastāvā ir tikai primārie makroelementi (atgādinājumam - NPK), gan tādi, kuru sastāvā ir dažādi mikroelementi.
Vēl svarīga informācija, kuru vērts pieminēt - lai gan minerālelementu trūkums var kaitēt Taviem telpaugiem, arī pārlieku liels elementu saturs var augiem kaitēt, apdedzinot to saknes un kļūstot toksiski. Lai no tā izvairītos, iesakām lietot mēslojumu tam norādītajā atšķaidījumā un ievērot, ka aktīvas augšanas laikā augs vēlas “paēst” daudz vairāk, nekā miera periodā.
Informācijas avoti :
https://www.nparks.gov.sg
https://www.pioneer.com
https://agqlabs.us.com
http://www.knowledgebank.irri.org
https://www.pthorticulture.com
https://keys.lucidcentral.org